Jump to content

Welcome to Technics Group PL

Guest Image

Welcome to Technics Group PL, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Technics Group PL by signing in or creating an account.

 • Start new topics and reply to others
 • Subscribe to topics and forums to get email updates
 • Get your own profile page and make new friends
 • Send personal messages to other members.

Strojenie tunera ST-GT550/650 oraz pokrewnych


JWK
 Share

Recommended Posts

Co jakiś czas pojawiają się zapytania "co zrobić gdy tuner gubi RDS / miga w nim kontrolka QUARTZ LOCK / przekłamuje częstotliwość pokazując np. 100.05 zamiast 100.00."
 
"Naprawa" prosta i przyjemna. O ile ma się miernik i o ile ceramiczne cewki się nie "zastały" - bo wtedy próba ich kręcenia może się skończyć ich skruszeniem.
 
Ważne - do kręcenia NIE UŻYWAMY stalowych śrubokrętów - bo wtedy ukruszenie jest niemal pewne.
 
Są do tego specjalne ceramiczne śrubokręty. Ja takimi nie dysponuję więc użyłem zastruganych zapałek.
 
Podłączamy ustawiony na mV miernik do punktów TP 101 i TP 102, w cewki (T101 i T102) wkładamy zapałki i regulujemy nimi tak, żeby na mierniku było jak najbliżej 0 mV - nie powiem którą zapałką w którą stronę trzeba kręcić - to trzeba wyczuć. Trzeba być bardzo delikatnym, bo z pozoru małe drgnięcie dowala +50mV.
Nigdy nie udało mi się ustawić ZERA, pewnie przez to, że sygnał radiowy nie jest zbyt stabilny. Ale ustawiając tak, że napięcie będzie skakać pomiędzy 10.0 mV a -10.0 mV można być pewnym, że jest OKEJ.
 
Ważne - tuner musi być włączony i ustawiony na jakąś silną stację - u mnie to ESKA ?
 
Pomogłem już kilkunastu osobom tłumacząc po kolei ta procedurę, ale dziś - przy okazji tego, że w jednych z moich tunerów zaczął migać QUARTZ LOCK - postanowiłem napisać ten banalnie prosty "poradnik".
 
Miłej zabawy!

IMG_20200514_122608.jpg

58633328_429688747807277_1452654043695415296_n.png

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 9 months later...

Strojenie na 0mV nie daje pewności osiągnięcia pełnej liniowości detektora koincydencyjnego w przypadku podwójnego obwodu detektora (dwóch cewek). Prosta metoda to użycie wobuloskopu (ale trzeba go mieć) albo metoda nieco trudniejsza. Ta trudniejsza (jak nie mamy wobuloskopu) to usunięcie drugiego obwodu rezonansowego (drugiej cewki) razem z jej kondensatorem i opornikiem. Na tak otrzymanym pojedynczym obwodzie stroimy zero według opisanej przez JWK metody. Potem wstawiamy z powrotem drugi obwód rezonansowy (drugą cewkę+R+C) i ustawiamy zero TP101/TP102  kręcąc tylko rdzeniem cewki drugiej. Do osiągnięcia minimum zniekształceń trzeba też dobrze zestroić cały tor pośredniej częstotliwości, a nawet głowicę.
Sekwencja: głowica - p.cz - i na końcu detektor (zero detektora TP101/TP102)

Ceramiczne śrubokręty są nawet twardsze od stalowych, też można nimi skruszyć rdzenie. Stalowych (albo raczej żelaznych) nie używa się bo odstrajają obwód.
Najbezpieczniejsze są z tworzyw sztucznych, ja używam do tego celu śrubokrętów z twardego teflonu.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

A jak należałoby interpretować, że tuner st-gt630 tuż po włączeniu, kiedy jest zimny, nie wyświetla stereo quartz locka, pokazuje zawężone pasmo, zwykle też brak jest rds'u. Jednak odbiór nie jest zakłócony. W miarę rozgrzewania wszystko zaczyna migać, pojawia się rds. Po upływie ok. 10 minut tuner pracuje już idealnie. Co mogę zrobić w domowych warunkach jedynie z miernikiem? Jestem laikiem jako elektronik, ale może komuś takze przydałaby się ta informacja. Obecnie trudno znaleźć kogoś do jakiejkolwiek naprawy. Nic sie nie opłaci, a jeszcze często może być po pseudonaprawie gorzej

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Jakoś kręcąc rdzeniami doprowadziłem jednak do stanu, że po włączeniu wszystko działa ok. ale po czasie na silnych stacjach stereo i quartz lock oraz szer. pasma miga w rytm muzyki. Poza tym na złotych przebojach (tylko) mimo 60dB nie mam jako na jedynej stacji rds'u. Trochę się juz obawiam pogorszyć stan, ale mam pytanie, który rdzeń właściwie za co odpowiada? Ten zewnętrzny bliższy prawej patrząc od przodu strony tunera jest do dokładniejszego podstrajania? Sądzę, że za moje przypadłości odpowiada ta bardziej w środku płyty cewka.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Technics Group PL

 • Grupa zrzeszająca wszystkich fanów marki TECHNICS. Gorąco zapraszamy i zachęcamy do dyskusji, wymiany spostrzeżeń oraz doświadczeń związanych z ukochanym producentem sprzętu audio.

Informacje

Zawartość

×
×
 • Create New...
UP