Jump to content

Welcome to Technics Group PL

Guest Image

Welcome to Technics Group PL, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Technics Group PL by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Sign in to follow this  
JWK

Strojenie tunera ST-GT550/650 oraz pokrewnych

Recommended Posts

Co jakiś czas pojawiają się zapytania "co zrobić gdy tuner gubi RDS / miga w nim kontrolka QUARTZ LOCK / przekłamuje częstotliwość pokazując np. 100.05 zamiast 100.00."

"Naprawa" prosta i przyjemna. O ile ma się miernik i o ile ceramiczne cewki się nie "zastały" - bo wtedy próba ich kręcenia może się skończyć ich skruszeniem.

Ważne - do kręcenia NIE UŻYWAMY stalowych śrubokrętów - bo wtedy ukruszenie jest niemal pewne.

Są do tego specjalne ceramiczne śrubokręty. Ja takimi nie dysponuję więc użyłem zastruganych zapałek.

Podłączamy ustawiony na mV miernik do punktów TP 101 i TP 102, w cewki (T101 i T102) wkładamy zapałki i regulujemy nimi tak, żeby na mierniku było jak najbliżej 0 mV - nie powiem którą zapałką w którą stronę trzeba kręcić - to trzeba wyczuć. Trzeba być bardzo delikatnym, bo z pozoru małe drgnięcie dowala +50mV.
Nigdy nie udało mi się ustawić ZERA, pewnie przez to, że sygnał radiowy nie jest zbyt stabilny. Ale ustawiając tak, że napięcie będzie skakać pomiędzy 10.0 mV a -10.0 mV można być pewnym, że jest OKEJ.

Ważne - tuner musi być włączony i ustawiony na jakąś silną stację - u mnie to ESKA 🤢

Pomogłem już kilkunastu osobom tłumacząc po kolei ta procedurę, ale dziś - przy okazji tego, że w jednych z moich tunerów zaczął migać QUARTZ LOCK - postanowiłem napisać ten banalnie prosty "poradnik".

Miłej zabawy!

IMG_20200514_122608.jpg

58633328_429688747807277_1452654043695415296_n.png

• Like 1