Jump to content

Welcome to Technics Group PL

Guest Image

Welcome to Technics Group PL, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Technics Group PL by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

Duke

Technics Mini Disc Player SJ-MD100 błąd F15

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Takie ustrojstwo udało mi się kupić za pół darmo w bardzo ładnym stanie wizualnym lecz od strony technicznej był błąd F15. Udało się naprawić bezinwazyjnie. Okazało się że tylko głowica się zawiesiła, także nie potrzebne było rozbieranie napędu i wylutowywanie silniczka aby dostać się do switcha. Wszystko działa wyśmienicie. Podziękowania dla Marcin Dzegan za szybkie zorganizowanie MiniDisc.

f15.jpg

IMG_20190806_112540.jpg

IMG_20190806_112550.jpg

IMG_20190806_112556.jpg

IMG_20190806_112559.jpg

Choć u mnie okazało się, że sprawa była banalna i wystarczyło naoliwić ślizgi i siłą ruszyć tryb aby zaczął pracować to opiszę jak pozbyć się błędu F15

 

Usunięcie błędu F15 w Technics SJ-MD100

Co do błędu F15 - pierwsze co należy zobaczyć czy pozycjonuje głowicę po włożeniu dysku. Najlepiej przesunąć ją na kraniec (najdalej od środa dysku - delikatnie) i zobaczyć czy wraca na pozycję po włożeniu dysku. Jak tak to silnik mamy sprawny.

Urządzenie jest rewelacyjnie proste do serwisowania. Wyłączamy zasilanie, wypinamy taśmę z płyty głównej, odkręcamy 4 śruby do których napęd jest przykręcany do spodu obudowy. Wyciągamy napęd. Od spodu odkręcamy 1 śrubkę i odlutowujemy 3 silniki. Wtedy płytka ładnie schodzi i mamy dostęp do 2 płytki z przełącznikami. Która podłączona jest wcisk do płytki z przełącznikami. Sprawdzamy wszystko multimetrem, składamy i wuala.

Głowicę wymienia się jeszcze prościej - odłączamy od płytki 2 taśmy - od głowicy nagrywającej i od lasera. Potem od przodu odblokowujemy 2 zaczepy - i górna część obudowy schodzi cała. Mamy wtedy dostęp do 2 śrubek. 1 śruba trzyma głowicę nagrywającą 2 śruba zabezpiecza mechanizm przesuwania głowicy który blokuje jej wyjęcie.

Prosta i łatwa sprawa. Jedyne na co trzeb zwrócić uwagę to kruchość plastików. Z racji lat - się kruszą i wyłamują dlatego trzeba to robić delikatnie.

To cały sekret.

 

IMG_20190207_191723.jpg

IMG_20190207_210615.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

To myślę, że czeka Cię rozbieranie i sprawdzenie przełączników jak w opisie w pierwszym poście.

Ewentualnie sprawdź czy podczas wkładania MD odsuwa się ta metalowa blaszka zabezpieczająca jak na filmiku wyżej choć myślę, że raczej będzie to ta pierwsza opcja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

Przesunąłem głowice najdalej na kraniec i nie wraca, czyli co...? Dyska się nie obraca, czyli co...? Z tego co widziałem to w mechanizmie są 3 silniczki, u mnie działa tylko ten od wciągania i wysuwania dysku. Jakieś pomysły na naprawę tego ustrojstwa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiec wydaje mi się ale głowy nie dam, że coś nie tak z silniczkami.

Nie mniej w pierwszej kolejności sprawdziłbym te mikrostyki (przełączniki), może są na tyle uszkodzone, że nie włączają silniczków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez rozbierania mechanizmu znalazłem 3 czujniki,  2 pierwsze z przodu mechanizmu odpowiadają za wciąganie i wysuwanie dysku, 3 czujnik nie wiem od czego jest ( widoczny jest dopiero po włożeniu dysku) ale jak go wcisnę "głowica" docisnęła się do dysku i wychodzi komunikat (fot.3) ale dysk się nie kręci. Czy są jakieś jeszcze inne czujniki?

IMG_20190807_152503.jpg

IMG_20190807_152802.jpg

IMG_20190807_152811[1].jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz musiałbyś sprawdzić czy gdy wcisniesz ten czujnik dysku i pojawi się TOC Reading czy silnik dostaje napięcie. Jeśli tak to walniety silnik.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Roman Giziński napisał:

Gdyby włożony dysk się obracał to byłoby OK, ale gdy przycisnę ten czujnik z fot. 2 to tylko głowica się obniża do dysku i nic się nie dzieje.

Jak napisałem wyżej, sprawdź czy silnik dostaje napięcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam ,mam pytanie...po wejściu w menu serwisowe  i wykasowaniu błędów na wyświetlaczu pojawiają się takie oto gwiazdki...przejrzałem całą serwisówkę i nic o tym nie piszą...czy to przypadkiem nie jest pozostała żywotność lasera?

8441501000_1579123408.jpg

5270657100_1579123406.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, trzeba będzie poszukać w czeluściach internetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...