Skocz do zawartości

Witamy na Technics Group PL

Guest Image

Witamy na Technics Group PL, podobnie jak na większości społeczności internetowych, musisz się zarejestrować aby uczestniczyć w naszym wspólnym życiu ale nie martw się jest to bardzo prosty proces, który wymaga minimum informacji, aby zostać zarejestrowanym. Jeśli posiadasz konto na FACEBOOK'u możesz to zrobić jeszcze szybciej jednym kliknięciem.

Zakładając konto na Technics Group PL, możesz uzyskać następujące przywileje:

  • Zakładać nowe tematy i pisać odpowiedzi w innych
  • Subskrybować tematy i fora, aby uzyskać powiadomienia
  • Uzyskać własną stronę profilu i poznawać nowych przyjaciół
  • Wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników.

[Porada]Technics Mini Disc Player SJ-MD100 błąd F15


Duke

Rekomendowane odpowiedzi

  • Root Admin

Witam wszystkich.

Takie ustrojstwo udało mi się kupić za pół darmo w bardzo ładnym stanie wizualnym lecz od strony technicznej był błąd F15. Udało się naprawić bezinwazyjnie. Okazało się że tylko głowica się zawiesiła, także nie potrzebne było rozbieranie napędu i wylutowywanie silniczka aby dostać się do switcha. Wszystko działa wyśmienicie. Podziękowania dla Marcin Dzegan za szybkie zorganizowanie MiniDisc.

f15.jpg

IMG_20190806_112540.jpg

IMG_20190806_112550.jpg

IMG_20190806_112556.jpg

IMG_20190806_112559.jpg

Choć u mnie okazało się, że sprawa była banalna i wystarczyło naoliwić ślizgi i siłą ruszyć tryb aby zaczął pracować to opiszę jak pozbyć się błędu F15

 

Usunięcie błędu F15 w Technics SJ-MD100

Co do błędu F15 - pierwsze co należy zobaczyć czy pozycjonuje głowicę po włożeniu dysku. Najlepiej przesunąć ją na kraniec (najdalej od środa dysku - delikatnie) i zobaczyć czy wraca na pozycję po włożeniu dysku. Jak tak to silnik mamy sprawny.

Urządzenie jest rewelacyjnie proste do serwisowania. Wyłączamy zasilanie, wypinamy taśmę z płyty głównej, odkręcamy 4 śruby do których napęd jest przykręcany do spodu obudowy. Wyciągamy napęd. Od spodu odkręcamy 1 śrubkę i odlutowujemy 3 silniki. Wtedy płytka ładnie schodzi i mamy dostęp do 2 płytki z przełącznikami. Która podłączona jest wcisk do płytki z przełącznikami. Sprawdzamy wszystko multimetrem, składamy i wuala.

Głowicę wymienia się jeszcze prościej - odłączamy od płytki 2 taśmy - od głowicy nagrywającej i od lasera. Potem od przodu odblokowujemy 2 zaczepy - i górna część obudowy schodzi cała. Mamy wtedy dostęp do 2 śrubek. 1 śruba trzyma głowicę nagrywającą 2 śruba zabezpiecza mechanizm przesuwania głowicy który blokuje jej wyjęcie.

Prosta i łatwa sprawa. Jedyne na co trzeb zwrócić uwagę to kruchość plastików. Z racji lat - się kruszą i wyłamują dlatego trzeba to robić delikatnie.

To cały sekret.

 

IMG_20190207_191723.jpg

IMG_20190207_210615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Root Admin

To myślę, że czeka Cię rozbieranie i sprawdzenie przełączników jak w opisie w pierwszym poście.

Ewentualnie sprawdź czy podczas wkładania MD odsuwa się ta metalowa blaszka zabezpieczająca jak na filmiku wyżej choć myślę, że raczej będzie to ta pierwsza opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przesunąłem głowice najdalej na kraniec i nie wraca, czyli co...? Dyska się nie obraca, czyli co...? Z tego co widziałem to w mechanizmie są 3 silniczki, u mnie działa tylko ten od wciągania i wysuwania dysku. Jakieś pomysły na naprawę tego ustrojstwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Root Admin

Wiec wydaje mi się ale głowy nie dam, że coś nie tak z silniczkami.

Nie mniej w pierwszej kolejności sprawdziłbym te mikrostyki (przełączniki), może są na tyle uszkodzone, że nie włączają silniczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez rozbierania mechanizmu znalazłem 3 czujniki,  2 pierwsze z przodu mechanizmu odpowiadają za wciąganie i wysuwanie dysku, 3 czujnik nie wiem od czego jest ( widoczny jest dopiero po włożeniu dysku) ale jak go wcisnę "głowica" docisnęła się do dysku i wychodzi komunikat (fot.3) ale dysk się nie kręci. Czy są jakieś jeszcze inne czujniki?

IMG_20190807_152503.jpg

IMG_20190807_152802.jpg

IMG_20190807_152811[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Root Admin
1 godzinę temu, Roman Giziński napisał:

Gdyby włożony dysk się obracał to byłoby OK, ale gdy przycisnę ten czujnik z fot. 2 to tylko głowica się obniża do dysku i nic się nie dzieje.

Jak napisałem wyżej, sprawdź czy silnik dostaje napięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Dnia 18.01.2020 o 20:24, psilos1 napisał:

Witam ,mam pytanie...po wejściu w menu serwisowe  i wykasowaniu błędów na wyświetlaczu pojawiają się takie oto gwiazdki...przejrzałem całą serwisówkę i nic o tym nie piszą...czy to przypadkiem nie jest pozostała żywotność lasera?

8441501000_1579123408.jpg

5270657100_1579123406.jpg

hej... i co ? rozkminiłeś co to za gwiazdki ? u mnie jest identycznie ?

Edytowane przez karateka28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Duke przypiął/eła ten temat
  • Root Admin

Wiadomość wygenerowana automatycznie.

 

Temat został sklasyfikowany jako "Porada" oraz przypięty dla łatwiejszego wyszukania go w gąszczu innych tematów.

 

Administracja Technics Group PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Root Admin
Dnia 22.05.2021 o 22:04, Zmora_12 napisał:

Za ile można kopic taki sprzęt?

Ceny za taki minidisc są bardzo zróżnicowane.
Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości od około 200pln do nawet 1000pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, miałem wczoraj opisywany przypadek więc po przeczytaniu tego tematu dziś zdjąłem obudowę żeby przesunąć głowicę w prawą stronę celem sprawdzenia czy się pozycjonuje po włożeniu dyskietki (dodam że nie jestem elektronikiem) ale najpierw włożyłem dyskietkę aby zobaczyć jak to wygląda bez górnej obudowy i ku mojemu zaskoczeniu sprzęt ożył :)) Widocznie wystarczyło przestawienie sprzętu w inne miejsce i 'blokada' puściła. Chciałbym teraz zapytać co mogę samemu przesmarować i czym bez rozbierania dogłębnego całego mechanizmu - jedyne co mogę zrobić to wyjąć taśmę z płyty głównej i odkręcić od niej cały mechanizm z resorowaniem który trzyma się na 4 śrubkach spodu obudowy...

Pytanie tylko czy będę mógł wtedy wystarczająco nasmarować konieczne miejsca...? 

Proszę o poradę i instrukcje. 

 

Dziękuję i pozdrawiam, 

Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Technics Group PL

  • Grupa zrzeszająca wszystkich fanów marki TECHNICS. Gorąco zapraszamy i zachęcamy do dyskusji, wymiany spostrzeżeń oraz doświadczeń związanych z ukochanym producentem sprzętu audio.

Informacje

Zawartość

×
×
  • Dodaj nową pozycję...
UP