Jump to content

Welcome to Technics Group PL

Guest Image

Welcome to Technics Group PL, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of Technics Group PL by signing in or creating an account.

 • Start new topics and reply to others
 • Subscribe to topics and forums to get email updates
 • Get your own profile page and make new friends
 • Send personal messages to other members.

AdamSz

Members
 • Content Count

  2
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

AdamSz last won the day on April 28

AdamSz had the most liked content!

Community Reputation

2 Neutral

Informacja o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Łódź

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. W 1979 roku TDK wypuściło swoje pierwsze kasety typu IV czyli tzw. "metale". Kaset tych były dwa rodzaje: TDK MA oraz TDK MA-R. Aby w pełni wykorzystać potencjał taśm metalowych, które wyniosły jakość odtwarzania z kaset na niespotykany dotychczas poziom zamknięto je w obudowach najwyższej jakości. Konstrukcję TDK MA określono jako mechanizm o standardzie laboratoryjnym (Laboratory Standard Mechanism) co miało zapewniać świetną jakość odtwarzania ale prawdziwą petardą była kaseta oznaczona jako TDK MA-R. Litera R w oznaczeniu kasety oznaczała standard referencyjny firmy TDK co oznaczało, że jest ona wykonana w najwyższej możliwej do osiągnięcia jakości i, że jest stosowana jako punkt odniesienia w stosunku do określania jakości innych kaset. Aby osiągnąć tę referencyjną jakość, obudowa oraz mechanizm kasety zbudowano jako trójwarstwową konstrukcję której rdzeń był odlewany ciśnieniowo ze stopu cynku i obłożony z obu stron twardym, przezroczystym plastikiem. Całość wykonana była z mikronowymi tolerancjami. Taka konstrukcja nadawała kasecie niespotykaną sztywność oraz zapewniała idealnie równoległe ułożenie stron A i B wraz z perfekcyjnym prowadzeniem taśmy w torze magnetofonu. W momencie debiutu TDK MA-R szokowała wyglądem, wagą i... cenami które w Japonii wynosiły: ¥ 1,750 (C46) - 1979 ¥ 2,000 (C60) - 1979 ¥ 2,600 (C90) - 1980 Początkowo dostępne były długości C46 i C60 ale niedługo potem pojawiła się długość C90. Dla porównania TDK MA kosztowała około 1/3 tej ceny. Ciekawostką jest fakt, że w MA i MA-R zastosowano tą samą taśmę. Różnica jest tylko (albo aż) w obudowie. Ideą stojącą za powstaniem tak kosmicznej obudowy była koncepcja inżynierów TDK, że kaseta magnetofonowa stanowi część mechanizmu magnetofonu i dlatego najlepsze kasety powinny być wykonywane z dokładnościami z jakimi wykonywane są topowe decki i do takich magnetofonów ta kaseta była dedykowana. W momencie premiery MA-R, standard automatycznego wykrywania rodzaju taśmy nie był jeszcze określony więc pierwsza wersja produkowana była bez otworów detekcyjnych co uniemożliwia MA-R z lat 79-81 w deckach nie posiadających ręcznego wyboru rodzaju taśmy. TDK MA-R to "pramatka" wszystkich "super metali" których wysyp nastąpił dekadę później (Sony Super Metal Master, That's Suono, Denon MG-X itp.) ale to pierwsza MA-R pozostaje krokiem milowym w historii kaset magnetofonowych.
 2. Porównanie sprzed ok. 2 lat dokonane przez kolegę z innego forum: „Jakiś czas temu obiecałem wam pomiary SU-V900 i SU-90D ... oto i one. SU-V900 dysponuje większą mocą: 147W przy 8 Ohm vs 126W dla SU-V90D Dysproporcje jeszcze się pogłębiają przy bardziej wymagającym obciążeniu 4 Ohm: o ile SU-V900 osiąga 228W, niezależnie czy obciążymy 1 czy 2 kanały (typowe dla konstrukcji dual mono, gdzie każdy kanał ma swój zasilacz), w SU-V90D, który posiada tylko jeden wspólny zasilacz, moc wzrasta do 202W przy 1 kanale, ale 'siada' do zaledwie 155W, gdy zmierzymy naraz 2 kanały - dowód na to, że zasilacz 'nie wyrabia'. SU-V900 ma także minimalnie niższe zniekształcenia THD+N. Co ciekawe, to SU-V90D ma lepszy stosunek S/N - 85dB vs 79dB oraz odrobinę 'czystsze' spektrum FFT. Pomiary wykonane przez Radka Łabanowskiego z Magazynu AUDIO - możecie więc je śmiało porównać do ponad 300 innych urządzeń na stronie AUDIO. PS. SU-V90D gra lepiej. SU-V900 to muł bagienny :)”
×
×
 • Create New...